historia

Spółdzielnia Mieszkaniowa „DOMHUT” powstała w 1994 roku. Jej zasoby stanowią 32 wielomieszkaniowe budynki mieszkalne, które w latach 1958 – 1975 wybudowało Przedsiębiorstwo Państwowe Huta „Warszawa” dla swoich pracowników.

Późną jesienią 1991 roku wiadomo było, że Huta „Warszawa” zostanie sprywatyzowana, a jej nowym właścicielem zostanie włoski koncern metalurgiczny – Lucchini. Jednym z warunków umowy prywatyzacyjnej było przekazanie temu koncernowi 51% wartości majątku Huty. Aby spełnić ten warunek przekazano stronie włoskiej majątek produkcyjny razem z nieruchomościami mieszkaniowymi, czyli 32 budynkami i należącymi do nich podwórkami. Mieszkańcy tych budynków, obawiając się, że mogą stracić dach nad głową, podjęli akcję protestacyjną, a następnie kroki formalno-prawne w obronie swoich praw do mieszkań. W wyniku tych działań powstało Stowarzyszenie Obrony Mieszkańców Hutniczych Osiedli (SOMHO), którego statutowym zadaniem było odzyskanie hutniczych budynków. Zadanie to pomyślnie zrealizowano, powołując do życia Spółdzielnię Mieszkaniową „DOMHUT”, którą w dniu 07 lutego 1994 roku Sąd Rejonowy dla Miasta Warszawy wpisał do rejestru przedsiębiorców. Zgodnie z zapisami statutowymi Spółdzielnia prowadziła i prowadzi wyłącznie działalność w zakresie eksploatacji zasobów mieszkaniowych. Zasoby te stanowią 32 hutnicze domy przejęte w dn. 12 września 1994 r. jako darowizna od następcy prawnego byłej Huty „Warszawa” tj. Agencji Kapitałowo – Rozliczeniowej.

Budynki te zostały wybudowane w latach 1958 – 1975. Pierwszy – przy ul. Żeromskiego 15A oddano do eksploatacji w 1958 roku, a ostatni – przy ul. Płatniczej 1/15 – w 1975 roku. Stosowane przy budowie stare technologie oraz długie lata nie zawsze prawidłowej eksploatacji spowodowały, że budynki i ich infrastruktura wymagały po powstaniu Spółdzielni dużego zakresu prac remontowych, począwszy od dociepleń ścian zewnętrznych budynków.

Obecnie wszystkie budynki są docieplone, stale modernizowane są instalacje energii elektrycznej, gazowej, cieplnej i wodno-kanalizacyjnej. W częściach wspólnych budynków wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz zmodernizowano wszystkie urządzenia dźwigowe. Na bieżąco wykonywane są remonty ciągów komunikacyjnych i dróg osiedlowych.

Od roku 2015 S.M. „DOMHUT” posiada na własność piękny, nowoczesny lokal biurowy z dużą salą konferencyjną, który stanowi jej siedzibę.

Spółdzielnia nadal realizuje swoje podstawowe zadania w zakresie ulepszania infrastruktury technicznej posiadanych nieruchomości. Na przykład na przełomie roku 2020 i 2021 Spółdzielnia jako pierwsza w dzielnicy Bielany dokonała modernizacji wybudowanego w 1961 roku budynku, doposażając go w nowoczesny dźwig osobowy.

Zarządzane przez Spółdzielnię osiedla, budynki oraz ich otoczenie stają się coraz piękniejsze i bardziej zadbane. Tereny zielone są nowocześnie i estetycznie zagospodarowane, w czym aktywnie pomagają również Samorządy Budynków i mieszkańcy.

Wszystko to sprawia, że mieszkańcom żyje się coraz bardziej wygodnie i bezpiecznie.

Spółdzielnia jest w dobrej kondycji, zarówno technicznej jak i finansowej, o czym świadczą pozytywne opinie z lustracji przeprowadzanych co 3 lata zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ponadto S. M. „DOMHUT” już trzykrotnie zdobyła prestiżowy tytuł Gazeli Biznesu, który jest przyznawany najbardziej dynamicznym małym i średnim firmom w Polsce.